Cyryl i Metody – Wielcy Apostołowie Słowian z IX wieku po Chrystusie.

W dniu dzisiejszym świętego Walentego my trochę na przekór, w zeszłym roku prezentowaliśmy postać świętego Walentego, natomiast tym razem chcemy przybliżyć wam postacie innych wielkich świętych, których wspomnienie jest dzisiaj obchodzone w Kościele Katolickim.

Święci Cyryl i Metody (Konstantyn i Michał przyjęli imiona zakonne Cyryl i Metody). Bracia z Tesalonik (sołuńscy bracia), którzy zanieśli Chrystusa do krajów słowiańskich  (m.in. Bułgaria, Morawy). Uprościli i zmodyfikowali alfabet – głagolicę, by zapisywać język słowiański. Ich uczniowie, którzy dalej go rozwijali, nazwali alfabet, który przetrwał do dzisiaj – cyrylica (od imienia Cyryla). Przed wyruszeniem na Morawy bracia dokonali przekładu na język słowiański Ewangelii, Dziejów Apostolskich i Psałterza, a także tekstów liturgicznych. Po powrocie udali się do Rzymu, gdzie otrzymali błogosławieństwo papieża Hadriana II. Cyryl jednak z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia został w Rzymie w jednym z klasztorów i wkrótce zmarł. Po samotnym i krótkim pobycie na Morawach Metody wrócił ponownie do Rzymu, aby przyjąć sakrę biskupią. Jednocześnie został mianowany arcybiskupem metropolitą Sirmium. Pod jego jurysdykcją poddano m.in. Panonię, czyli tereny obejmujące dzisiejsze Węgry, wschodnią Austrię i Słowenię.

Polecamy przeczytać więcej o tych świętych np. na stronie: unici.pl

Skoro już jesteśmy w temacie bizantyjskiej części chrześcijaństwa (przynajmniej językowo) , zdradzimy wam tajemnicę, że już pracujemy nad kolejnym modelem naszej koszulki chrześcijańskiej, tym razem będzie na niej fragment mozaiki bizantyjskiej. Ta mozaika pojawiała się już wśród naszych grafik i to nie raz. Może się domyślacie już o jaką mozaikę chodzi? 🙂

Zdradzimy jeszcze, że będzie ona prezentowana na koszulce koloru beżowego, dokładnie takiej jak nowy t-shirt z Krzyżem Templariuszy. Bawełna w tym odcieniu wygląda bardzo estetycznie przy zachowaniu najwyższej jakości.

Liczymy, że nasza nowa kolekcja wam się podoba i przypominamy – już wiosna (się zbliża) więc czas na t-shirty, a szczególnie na nasze chrześcijańskie koszulki God is Good – Christian Wear.

cyryl i metody