św. Florian – patron strażaków

Dzisiaj obchodzimy w naszym Kościele wspomnienie świętego Floriana. W Polsce przede wszystkim jest on znany i czczony jako Patron Strażaków. Ten przydomek prawdopodobnie przyjął się po pożarze na krakowskim Kleparzu, podczas którego ocalała jedynie świątynia św. Floriana.
Święty ten jest również patronem innych zawodów związanych z ogniem: hutników, koksowników, kominiarzy.
Św. Florian – męczennik według żywotu z VIII w. urodził się ok. A.D. 250 w Zeiselmauer (obecnie Austria). W młodym wieku został dowódcą legionów rzymskich, stacjonujących w Mantem. Podczas prześladowania chrześcijan przez cesarza Dioklecjana został on aresztowany wraz z 40 innymi żołnierzami. Warunkiem wolności było złożenie ofiary bogom rzymskim. Wobec stanowczej jego odmowy został wychłostany oraz poddany torturom. Przywiedziono go do obozu rzymskiego w Lorch koło Wiednia. Namiestnik prowincji, Akwilin, starał się w różny sposób (groźbami oraz obietnicami) zmusić oficera rzymskiego do odstąpienia od swojej wiary. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami, aż wreszcie uwiązano kamień młyński u jego szyi i zatopiono go w rzece Enns. Miało się to stać 4 maja 304 roku. Jego ciało odnalazła Waleria i ze czcią je pochowała.

Do dnia dzisiejszego St. Florian jest ośrodkiem życia religijnego w Górnej Austrii. Św. Florian jest również patronem archidiecezji wiedeńskiej oraz obok św. Michała Archanioła patronem katedry warszawsko-praskiej.

Więcej o świętym możecie przeczytać:
http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/florian